Prekvap !

26.01.2019

Jedno z najsilnejších korení života, používané stáročia. Môžme ho pripraviť veľkolepé, môže byť i maličké, tak či tak splní svoj účel. Urobme ho aspoň raz za mesiac, spestrime si všedné, stereotypné dni, prichystajme si prekvapenie. 

 Čím mladší človek, tým menej stereotypu, ba až žiaden deň podobný tomu predchádzajúcemu, no čím je človek starší, tým sa častejšie stretáva s touto ťažobou. Krásné zlaté školské časy, aj keď sa to práve v tom období tak nejaví, utečú ako papierová loďka hodená do prúdu rieky, nastáva čas dospelosti, keď sa už každý musí postaviť na vlastné nohy. Človek si nájde prácu, životného partnera, začína si budovať svoje vlastné zázemie a rodinu. Často sa však stáva, že upadneme do takého opakujúceho sa kolobehu, naše dni sú ako cez kopirák. 

Zastavme sa, niečo robíme zle. Chyťme partnera, deti za ruku, zoberme ich na prechádzku, do kina, na výlet, spestrime si nejako všedný deň, stačí aj jednoduchým, maličkým prekvapením. Prekvapme niečím príjemným, čo by od nás nikto nečakal, úžasne tým potešíme a zanecháme dobrý pocit nielen u druhých, ale verte tomu, že bude prebývať i v nás. Je zaužívané aj u Vás, že riad umýva mama, manželka? Prekvapte, urobte to Vy! Aj tak málo stačí, aby sme niekoho potešili a vniesli tak trochu lásky a radosti do všedných, vážnych dní. Stačí voňavý kvet, čakajúci na manželku vo váze. Aj keď príde unavená a nie celkom v top nálade, aj táto maličkosť, také milé prekvapenie, ju určite rozveselí a pričarí úsmev na tvári. Zrejme by ju to ani nenapadlo, že Ste jej niečo priniesli, že Ste na ňu mysleli - a o to nám ide, príjemne prekvapiť. Netreba veľké dary, netreba peniaze, treba len chcieť, nie je to ťažké. 

Uvediem príklad zo svojho života. Väčšina mojej rodiny ma považovala za tichého, hanblivého chlapca, nevedela, že som sa dospievaním zmenil a nabral aj na odvahe. Prijali pozvanie na moju svadbu, kde som im hneď na úvod pripravil s mojou manželkou obrovské prekvapenie v podobe nacvičeného prvomanželského tanca. Toto prekvapenie, o ktorom vôbec nikto nevedel, zožalo veľký úspech, nabudilo všetkých hostí a naštartovalo perfektnú zábavu.

Po polnoci som prekvapil zas, tentokrát už i manželku, ktorej začali po polnoci narodeniny - básničkou, ktorú nájdete v ukážkach básní. 

Prekvap občas niekoho, koho máš rád, 

či je to mama, žena, tvoj dobrý kamarát. 

Priprav pre blízkeho, milé prekvapenie, 

dodaj všedným dňom, potrebné korenie. 

Potrebné je veľmi, tak ako v polievke, 

úplne však stačí malé, nemusí byť veľké. 

Dôležitá je podstata - niekoho prekvapiť, 

úsmev na tvári - radosť mu pripraviť. 

Prekvap občas niekoho, koho rád máš, 

do mysle mu, týmto gestom, dobrý pocit dáš.